Madrid

-Vilken stad! Pampigt och mysigt, högt tempo men avslappnat och lugnt, kultur och nöje. Här fanns allt man kan önska av en storstadssemester. Det skadar ju inte heller att vi bodde extremt fint 🙂 något vi aldrig brukar kosta på oss annars. Men ett bra erbjudande med utsikt över Gran Via (en av de viktigaste gatorna i Madrid), ljudisolerat rum med klimatanläggning, storslagen takterass (med gratis kaffe – bara DET!) kunde vi inte säga nej till.

Fyra nätter blev det i Madrid, därefter expresståg till Malaga för att bo några nätter i Nerja, hos min syster och hennes man. Måste säga att vi fick ut väldigt mycket på en vecka 🙂 Både storstad och bad.

Men i alla fall,,, massor med bilder har jag såklart med hem. (Förundras faktiskt över att jag ständigt orkar bära med mig min tunga kamera… i trettio graders värme…) Börjar med att visa några från Madrid, från Gran Via och gågatorna däromkring. Stort, rent, snyggt.

Vassegoa! 🙂

Annons

4 reaktioner på ”Madrid

    • Ja, det var exakt det som var så häftigt. Dessa stora moderna byggnader kombinerat med spanska gränder med små tapasbarer. Åk dit om du har möjlighet, vi blev väldigt imponerade 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s