Några hundar o några katter

Hade så gärna velat lära mig fotografera porträtt, men har inga modeller. Absolut inga. Emellanåt fotograferar jag iofs lilla Maddie, o det är ju väldigt kul, men det blir mest snabba bilder där jag följer henne. Jag vill öva riktig porträttfotografering, med någon tålmodig modell som jag kunde dirigera o arrangera. Skulle vara kul att pröva i alla fall 🙂

Nåväl, tills jag hittar människomodeller, får jag hålla till godo med några hundar o katter jag har i min närhet. Helt underbara individer allihop. Kattungarna är absolut svårast att fotografera – försök få en katt att sitta som du vill!

Jaja, vassegoa! Här kommer några bilder 🙂

01 02 03 04 05 06

Annons

20 reaktioner på ”Några hundar o några katter

    • Tack så hemskt mycket! Det var snällt sagt. Kattungarna var otroligt svåra att fotografera. De var sex stycken, men det var helt omöjligt att få alla på bild samtidigt. De var överallt o ingenstans… Otroligt söta små bengaler 🙂

  1. Vilka underbara bilder du tar på hundar och katter 🙂 Njuter av att se på dem!

    • Jag tror att ibland är man för feg för att bara fråga (i alla fall jag). Jag har en väninna som är jätteglad att jag fotar hennes barn en gång i månaden. Men det blir ju mer att bara följa efter och fånga i vardagliga miljöer. En gång fick jag ut en kollega för fotografering på stranden. Jättekul! Nä, man måste bli modigare!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s